Wychowanie dzieci i mlodziezy w wieku szkolnym

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim wchodzi do ograniczenia liczby czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w układzie zdrowego człowieka: że stanowić spowodowana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź oraz w układu ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie obecne jest wcale powszechnie spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Zawsze w wypadku kobiet przy okazji definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości naturze również jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem zupełnie normalnym. W porządku ciąży więc rozmawiamy o zaistnieniu anemii, kiedy wchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zmienia to a faktu, że wielkie niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej matki mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W centralnym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W kolejnym trymestrze może spowodować do stworzenia wad rodzonych, oraz w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i wartości odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w momencie popadnięcia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której uczestnikiem był niedobór żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami dostarczającymi jego zawartość. Bardzo rzadko bierze się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi więc przecież droga o moc szybsza niż w sukcesu przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy konieczna będzie też transfuzja krwi – dzieje się tak często w formach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej objawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z myślą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, istniejąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z podanych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może doprowadzić do wielkich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.