Uziemienie elektrostatyczne wazne dla przemyslu

Workflow programProsty CRM. System Workflow? Tak, poproszę! | Systemy ERP | POLKAS

Uziemienia elektrostatyczne są szalenie ważnym szczegółem w przemyśle i transporcie łatwopalnych gazów i innych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny gromadzi się w pobliżu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w całej Europie dochodzi do ponad 400 wypadków spowodowanych właśnie tymi zjawiskami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to całkiem realne niebezpieczeństwo, którego świadomość ma każdy zdrowo myślący pracownik i przedsiębiorca w branży.

Tutaj z pomocą przychodzą nam mechanizmy i systemy uziemień elektrostatycznych. Ich działanie w zasadzie sprowadza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do punktu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na rynku istnieje spora ilość ich rodzajów – kleszczowe, przykręcane śrubami, mocowane w samej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają także na monitorowanie uziemienia w czasie rzeczywistym. W połączeniu z innymi urządzeniami mogą nie dopuszczać do dozowania materiału lub pracy nad nim w wypadku zaistnienia problemów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką możliwość, zamykając zawór czy wlew, co jest nieocenione w przypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego typu rozwiązania często stosuje się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość powszechnym problemem stosowania zacisków na urządzeniach pracujących z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest niemożliwy do całkowitego ograniczenia proces pokrywania się powierzchni materiałem. Może to stworzyć warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne “electrostatic earthing”, częściowo lub całkowicie negując jego skuteczność. Dotyczy to nie tylko urządzeń, ale też pojemników i zbiorników przeznaczonych do przechowywania w/w materiałów.