Schorzenie wspolczesnosci

Korzystanie z komputera kojarzy się z pracą, rozrywką, relaksem, wymianą informacji, wirtualnymi spotkaniami z osobami, których nie mamy na wyciągnięcie ręki. Niestety, jest to również źródło uzależnień.

Pierwszy symptom uzależnienia to przekładanie kontaktów wirtualnych nad aktywności w świecie realnym – zaniedbywanie czasu, który nie jest spędzany przed komputerem. Wiąże się to również często z problemami finansowymi i zaniedbywaniem obowiązków, a także – w skrajnych przypadkach – swoich podstawowych potrzeb fizjologicznych. Musimy spędzać coraz więcej czasu w Internecie, żeby osiągnąć satysfakcję. Kolejnym etapem jest zazwyczaj intensywne korzystanie ze stron internetowych, których nie pokazalibyśmy najbliższym. Przesadne zaangażowanie w kupowanie nowego sprzętu elektronicznego i oprogramowania, również jest jednym z objawów.

krajalnica sklepowaSklepowa krajalnica żywności Ma-Ga 612p do wędlin - Polkas

Leczenie uzależniania od komutera w Krakowie rozpoczyna się od spotkania ze specjalistą. Jest to o tyle problematyczne, że osoby uzależnione często nie zauważają swojego nałogu, a to wiąże się z tym, że coraz bardziej zatapiają się w kontakcie z innymi za pomocą klawiatury i monitora.

Podczas wychodzenia z nałogu ważna jest kontrola czasu spędzanego przed komputerem. Przydatne są programy, które sygnalizują czas spędzony przy monitorze. Istotne jest też angażowanie się w nowe aktywności, które są poza wirtualne. Czasami nie muszą być nowe – wystarczy, że zaczniemy dbać o te części życia, które zaniedbaliśmy podczas uzależnienia – nadrabianie kontaktów z rodziną, znajomymi, a nawet spędzać czas na spacerach. Najważniejsza w leczeniu jest zmiana przyzwyczajeń. Może w tym pomóc rozpisanie planu dnia, z dokładnym wypisaniem czynności, które powinny być wykonywane w danych godzinach.