Pyl bazaltowy

Fabryki to pomieszczenia, w jakich codziennie z podstawowego surowca, którym pewno być kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal i znacznie różnych, wytwarzane są przedmioty domowego użytku. Części tych wyrobów idą w tysiące, i nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej każdego produktu zasadniczo toczy się odpady do indywidualnych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na przykład granitowej płyty, oczywistym jest budowanie się w powietrzu sporych dawki pyłu. Stanowi on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie jest w bycie takiego zanieczyszczenia zatrzymać, a każdego dnia pracownik wykonujący codzienne prace produkcyjne wdycha znaczne liczbie takich pyłów. Potrafią one skrzywdzić mu dokładnie, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, ale najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami ukazuje się tylko po dziesięciu czy dwudziestu latach pracy w konkretnym domu w podobnych warunkach. To zmierzamy do lekarza z chorobą płucną czy pokarmową, albo jakąkolwiek inną, w relacje od tegoż w jakie miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że nasze dolegliwości wywodzą się tak z pracy w ostatnim domu.

Niestety, takich scenie jest wysoce wiele, ale dziś potrafimy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na szkodliwe działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak właściwie system taki jest polecany do wszelkiego przemysłu, bez powodu na skalę zanieczyszczeń. Wiadomo, że w hucie stali ilość dymów i miałów będzie liczniejsza niż w fabryce styropianu, niemniej a w pewnym i różnym zakładzie goście są narażeni na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczeń, choć różnego charakterze dodatkowo w innym stężeniu.

Gdyby jesteśmy inwestorami także posiadamy fabrykę, powinniśmy pomyśleć o systemie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową kontrolę i zmusi nam pod groźbą likwidacji zakładu jego zainstalowanie. Oczywiście, tworzyć będzie się więc z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, dodatkowo żyć zapewne z kosztami modernizacji hali, na której mierzy być on dany. Jednak zdrowie ludzi wybór jest ceną, w którą warto zainwestować, i kiedyś może a naprawdę będziemy wymagali to zrobić.