Przepisy dotyczace zasad prowadzenia dzialalnosci gospodarczej

W Polsce jest wiele przepisów dotyczących zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre z nich dotyczą elektronicznych urządzeń rejestrujących sprzedaż. Możemy wybrać sami, które urządzenia fiskalne będą najwłaściwsze dla naszej firmy. Na rynku istnieje bardzo dużo różnorodnych modeli kas rejestrujących i początkujący przedsiębiorcy często nie wiedzą co wybrać. Urządzenia fiskalne kraków to zarówno autoryzowany dystrybutor jak i serwisant, który pomoże w doborze najodpowiedniejszej kasy fiskalnej pod daną branże. Jednak najpierw, upewnijmy się, czy musimy kasę fiskalną posiadać, bo niektórzy podatnicy są zwolnieni z tego obowiązku.


4 listopada 2014 roku, Ministerstwo Finansów wydało nowe rozporządzenie, dotyczące zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Ma ono obowiązywać w latach 2015- 2016. Niestety ograniczyło ono liczbę podatników świadczących usługi na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, dotychczas zwolnionych z obowiązku posiadania urządzeń rejestrujących. Ma to na celu wyeliminowanie przypadków zaniżania obrotów, bo sprzedawca nie miał obowiązku wystawiania faktur, było to robione tylko na żądanie nabywcy, więc przypadki transakcji, bez śladów w ewidencji, były nagminne. Obowiązek wystawiania paragonów przy każdej sprzedaży, znacznie utrudni ten proceder, ograniczając tym samym szarą strefę.

Co to właściwie jest kasa fiskalna i do czego służy? Najprościej można to ująć, że to urządzenie elektroniczne do rejestracji sprzedaży, a także wielkości podatku VAT i obrotowego. Po dokonaniu transakcji, niezależnie od tego, czy jest to, np. sprzedaż towaru, czy wymiana koła w samochodzie, sprzedający, lub usługodawca, musi wydać nabywcy paragon, którego kopia pozostaje w pamięci urządzenia. Na koniec dnia sprzedaży wykonuje się tzw. raport fiskalny obrotowy, w celu utrwalenia całego utargu. Kasy stosowane w naszym kraju, posiadają tak zwaną pamięć fiskalną OTP (one time programing), oraz unikalny numer.
Można wyróżnić dwa rodzaje urządzeń służących do ewidencjonowania sprzedaży. Są to kasy fiskalne i drukarki fiskalne.
Kasy to urządzenia pracujące samodzielnie, baza towarów i usług (PLU), znajduje się wewnątrz tej maszyny.
Drukarka natomiast, musi być podłączona do komputera, zaopatrzonego w odpowiedni program sprzedażowy.
Istnieją jeszcze kasy systemowe, mogące pracować samodzielnie, albo wchodzić w skład systemu sprzedażowego.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl