Prowadzenie sprzedazy a kasa fiskalna

Kiedy rozważa się prowadzenie jakiejkolwiek sprzedaży czy wykonywanie usług, przychodzi taki moment, kiedy należy wyjść poza ryczałt i zacząć rozliczać się z urzędem skarbowym inaczej. Decyzja ta, a właściwie jej konieczność, wiąże się z nowymi kosztami, ponieważ naszym najszybszym zakupem musi być kasa fiskalna sharp. Od stycznia ubiegłego roku obowiązek jej posiadania spadł na zakłady usługowe, takie jak fryzjerskie czy kosmetyczne, zatem nie powinniśmy być zdziwieni, kiedy ceny tychże usług mogły zostać podniesione.

Bowiem kasa fiskalna w rozliczeniach oznacza, że usługodawca zaczyna płacić wyższy podatek od wykonywanej usługi. Oczywiście może się zdarzyć, że dana firma zechce obejść ten obowiązek i nie będzie wydawać paragonów, ale to tak naprawdę jest oszczędność na krótko, do pierwszej kontroli z urzędu skarbowego.
Kasa fiskalna w sklepie czy lokalu pojawia się po przekroczeniu pewnego pułapu obrotów i zysków. Zatem żaden dobrze prosperujący punkt nie może się bez niej obejść. Obowiązkowa jest także w sklepach. Jeżeli nie działa, nie można prowadzić sprzedaży. Często klienci dziwią się, że jeżeli w sklepie nie ma prądu, to sprzedaż jest wstrzymana. Swoje zdziwienie argumentują faktem, że przecież jest jasno. Nie mają pojęcia o tym, że kasa fiskalna pracuje na prąd i bez jego dopływu jest bezużyteczna.
Dopiero niedawno pojawiły się urządzenia przenośne i zasilane wbudowanym akumulatorem. Nie są jeszcze zbyt popularne, ponieważ są droższe od tych tradycyjnych, ale powoli widać ich coraz więcej na rynku. Można je spotkać na przykład na targowiskach i placach handlowych, a nie są to miejsca, gdzie można się było ich spodziewać. Zaskoczeniem zatem będzie kasa fiskalna i paragon z niej, który otrzymamy od zaprzyjaźnionego sprzedawcy warzyw.
Oczywiście jest wielu zagorzałych przeciwników wprowadzania kas. Argument zasadniczo mają tylko jeden, a mianowicie że handel bez paragonu pomaga utrzymać niższe ceny. Dla tego rodzaju osób kasa fiskalna staje się nie tylko zbędnym obciążeniem, za które trzeba zapłacić, ale wręcz przeszkodą w prowadzeniu handlu. Jednak pewnych rzeczy nie da się ominąć i urządzenia te pojawiają się w coraz większej liczbie sklepów i punktów usługowych.


POLKAS

Pasternik 94, 31-354 Kraków

12 634 05 44

http://www.polkas.pl