Oswietlenie system linkowy montaz

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią szczególnie charakterystyczną kwestię w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich zarabianie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zakończą się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na różne typy, ale zadaniem wszystkiego z nich stanowi zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez taki okres po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie właśnie w przemyśle lecz dodatkowo w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie normalnej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw ma niestety pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system teoretyczny do brania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło wykonywać wiele godzin, ale energię będzie ważna jeszcze dać do następnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.