Koordynowanie dzialan wewnatrz firmy

Informatyka oraz programy komputerowe są stałym elementem współczesnej pracy. Począwszy od komputerów, wyposażonych tylko w system operacyjny i najczęściej dołączany do nich pakiet biurowy, po duże korporacyjne programy łączące placówki na całym świecie. Taki program najczęściej określa się jako zintegrowany system zarządzania.

Taki system ma za zadanie pomóc w koordynowaniu działań ludzi, a czasem całych placówek, rozmieszczonych na całym świecie i działających w ramach jednej firmy. Obecnie ciężko sobie wyobrazić nawet firmę średnich rozmiarów, w której zintegrowany system zarządzania nie istnieje.
System zarządzania może zajmować się wieloma dziedzinami. Może to być program zarządzania jakością, który pomaga sprawować kontrolę nad procesami produkcyjnymi. System taki potrafi wskazać, że proces technologiczny jest niestabilny, chociaż mieści się w zadanych przez inżyniera parametrach. Pozwala to na redukcję odpadu z linii produkcyjnej, a co za tym idzie na realizację zamówień w terminie, zmniejszenie kosztu pracy ludzkiej, energii zużywanej przez maszyny oraz media technologiczne.
Ciężko sobie również obecnie wyobrazić logistykę, w której zintegrowany system nie istnieje. Kurierzy obecnie na szeroką skalę wykorzystują takie oprogramowania. Dzięki temu wiadomo do którego auta najlepiej zapakować daną paczkę, tak aby jak najszybciej dotarła do klienta, a ewentualne opóźnienia mogą być szybko korygowane. Jeśli kurierowi zintegrowany system ogromnie pomaga, to łatwo sobie wyobrazić jak by wyglądała globalna logistyka towarów (gdzie przesyłki to całe kontenery lub statki), gdyby system zarządzania nie wspierał człowieka w jego pracy.
Zintegrowany system zarządzania poza wspomnianą wyżej jakością i logistyką, wspiera niemal każda formę działalności biznesowej. Finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi, internet, transport publiczny, ratownictwo medyczne i wiele innych dziedzin nie działało by tak sprawnie jak obecnie, gdyby nie zintegrowany system.