Kiedy drukowac raporty z kasy fiskalnej

Kasa fiskalna novitus jest niezbędna osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą, a ich dochody przekroczyły wartości wyznaczone przez Ministerstwo Finansów.

W ciągu dnia do każdego zakupionego przez klienta produktu należy wystawić paragon, który potem dla klienta jest podstawą reklamacji, a dla osoby, która prowadzi działalność gospodarczą jest podstawą do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

Aby to zrobić konieczne jest wydrukowanie codziennie – raportów fiskalnych dobowych i co miesiąc – raportów fiskalnych miesięcznych. Raport fiskalny (czy to dobowy czy miesięczny) to dokument, który drukowany jest przez kasę fiskalną, który zawiera takie dane jak obrót i kwoty podatku w danym okresie czasu (doba lub cały miesiąc), mający wyszczególnione stawki podatkowe i sprzedaże zwolnione z podatku. Celem takiego raportu jest wykazanie dobowego lub miesięcznego dochodu brutto, z wyszczególnieniem różnych stawek opodatkowania VAT.

Kiedy drukować raporty z kasy fiskalnej?

Jak zostało wyżej wspomniane są dwa rodzaje raportów fiskalnych: dobowy i miesięczny. Jak same nazwy wskazują raporty z kasy fiskalnej drukuje się codziennie i raz w miesiącu, na jego koniec.

Dobowy raport fiskalny drukuje się na zakończenie sprzedaży w danym dniu, do jego końca, czyli do godziny 24:00. Istnieje także możliwość wydrukowania go później, ale przed pierwszą sprzedażą w dniu kolejnym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wydruk po godzinie 24:00 będzie miał już inną datę. Fiskalny raport dobowy ukaże nam łączną kwotę, na którą zostały sprzedane produkty tego konkretnego dnia.

Urząd Skarbowy wymaga także miesięcznych raportów fiskalnych. Raporty fiskalne miesięczne trzeba wykonywać na koniec miesiąca do północy, przed pierwszą sprzedażą w kolejnym dniu, który rozpoczyna nowy miesiąc. Raport miesięczny to dokument, drukowany na kasie, który zawiera w sobie wszystkie wydrukowane wcześniej raporty dobowe. Taki raport pokazuje nam zestawienie zysków w konkretnym miesiącu. Raport miesięczny wykonuje się tylko raz w miesiącu.

Jeśli raport dobowy lub miesięczny wykona się po północy, ale przed pierwszą sprzedażą i na raporcie będzie widniała inna data nie ma czym się denerwować, ponieważ nie ma konieczności składania wyjaśnień w tej sprawie.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl