Jak dzialaja wentylatory przeciwwybuchowe

Wszędzie tam, gdzie jest możliwość ryzyka wybuchu w wyniku mieszania się atmosfery z gazami, mgłami i parami, montuje się wentylatory przeciwwybuchowe. Jeżeli wentylator oznaczony jest napisem explosion proof oznacza to, że jest przeciwwybuchowy. Występuje w wersji kanałowej, kołnierzowej, ściennej oraz dachowej.

Specjalne rozwiązania wykorzystane przy budowie wentylatorów dodatkowo zabezpieczają przed ewentualnym tworzeniem nadmiernej temperatury czy też iskier pochodzenia elektrycznego na zewnątrz lub wewnątrz obudowy. Ponadto użyto specjalne materiały i należycie dostosowane do pracy silniki elektryczne. W taki sposób stworzony wentylator spełnia wszystkie normy warunków pracy dla określonej strefy zagrożenia wybuchem.

szkolenia pracowników

Można znaleźć wentylatory przeciwwybuchowe zróżnicowane pod względem rozmiarów, wartości obrotów, poboru prądu, jakości oraz mocy. Pozwoli to dokonać optymalnego wyboru.

Jeśli szukacie profesjonalnych wentylatorów, dopasowanych do różnorodnych zadań warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą, która działa w obszarze bhp. Szeroki asortyment obejmuje między innymi wentylatory kanałowe. Zadaniem tych maszyn jest odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z wnętrza lokalu, a następnie wymiana powietrza na „czyste”. Zwykle stosowane są w halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach oraz w innego typu budynkach wymagających szybkiej i precyzyjnej wentylacji. Tylko właściwie dobrany oraz dobrze zamontowany wentylator kanałowy stanowi bowiem gwarancję najlepszej jakości powietrza.

Specjalna konstrukcja wentylatora pozwala na swobodny przepływ powietrza w danym kierunku. Jego pracę można przyrównać do pracy sprężarki. Poprzez wzrost energii kinetycznej powietrza, nadaje on mu danej prędkości, jak i wymusza jego obieg.