Endometrium 6mm postmenopausal

urządzenie do próżniowego pakowania żywnościPakowarki i próżniowe pakowanie żywności - sprzęt, technologia, porady

Endometrial scratching ( z ang.) to pytany uraz endometrium, czyli celowe uszkodzenie błony śluzowej macicy kobiety, w celu zwiększenia jej receptywności (ułatwieniu zagnieżdżeniu się w niej zarodka).
Stretching można zbudować w różnorodny sposób. Zazwyczaj przyjmuje się do owego końca sterylnej i jednej sondy (pipelli). Zabieg ten wytwarzany jest pod stałą kontrolą USG. Jego inwazyjność i odczuwalność dla pacjentki jest stosunkowo niewielka. Rzadziej procedurę wytwarza się histeroskopowo (tylko pod opieką lekarza).
Zabieg endometrial scratching ma trochę ważnych zalet. Wg badań poprawia on dwa razy odsetek ciąż zakończonych powodzeniem u pacjentek, które narzekają na nawracające niepowodzenia implantacji. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy osoby jest bowiem kluczowym czasem i realizuje do dalszego prawidłowego przebiegu ciąży. Stanowi wtedy więcej zwieńczenie programu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Sukces implantacji zależy jednakże nie wyłącznie z wartości zarodka, który zależy transferowi, a i od indywidualnych właściwości błony śluzowej macicy.
Czym stanowi endometrium? Więc nic nowego jak błona śluzowa macicy. Jest ona daleko wyczulona na hormony steroidowe, oraz w szczególności na gestageny oraz estrogeny. Ulega znacznym kolejom w różnych momentach kobiecego cyklu miesiączkowego. U dziewczynek otrzymujących się przed okresem dojrzewania ma grubość maksymalnie do 0,5 mm. Kobiety regularnie miesiączkujące mają błonę o grubości 7-9 mm w okresie jajeczkowania, natomiast w różnej części cyklu nawet 15 mm.
Kobiety, które były już menopauzę i stosują hormonalną terapię zastępczą posiadają endometrium o grubości maksymalnie 8 mm. Panie nie stosujące HTZ mają błonę jeszcze cieńszą (do 5 mm). Po okresie pokwitania endometrium większe niż 12 mm może świadczyć nawet o poprawiającej się chorobie nowotworowej.
Błona śluzowa zbudowana jest z dwóch warstw: podstawowej i czynnościowej. Warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu się w końcówce fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa pierwsza to “przedmiot zapasowy”, z którego na wstępu kolejnego cyklu odradza się warstwa czynnościowa.