Dynamiczny rozwoj firmy

zawory motylkoweZobacz naszą stronę www

Frezowanie cnc definiowane jest jak proces obróbki, w ciągu której z obrabianego przedmiotu wybiera się określoną część materiału. W okresie frezowania wybierane są jak najmniejsze wiórki materiałów. Zajmuje się znacznie mocno ruszające się maszyny, które grają z specjalnym posuwem. Maszyny te są określane mianem frezarek. Najczęściej można się spotkać z frezarkami klasycznymi i techniką frezowania na froterze.
Metoda frezowania cnc bazuje na komputerowym sterowaniu urządzenia.

Cechuje się trzy główne typy frezowania: współbieżne, czołowe oraz walcowo-czołowe.
W terminie frezowania powierzchni czołowych oś rotacji jest równoległa do powierzchni poddanej obróbce. Wzdłuż obwodu koła spotykają się zęby frezu, z których każdy działa samodzielnie. W sukcesie obróbki powierzchni obrotowych frezy opierają się z zębów prostych lub spiralnych.
Frezowanie cnc czołowe oznacza, że frez znajduje się we wrzecionie. Prostopadle do wielkości poddanej obróbce dostaje się oś obrotu. Obróbka następuje poprzez krawędzie czołowe frezu.
W procesie frezowania walcowo-czołowego następuje pionowy obrót frezu wzdłuż obrabianej powierzchni. W wypadku poddania obróbce powierzchni skośnych frez potrafi być lekko pochylony. Możliwe istnieje wyjątkowo obrabianie (skrawanie) środka na brzegach gdy tylko frez posiada uzębienie czołowe.
W relacje od typu produktu, który zamierza być zależny obróbce używa się różne urządzenia do frezowania. Frezy walcowo-czołowe skrawają bocznie i czołowo. Frezy tarczowe skrawają po bokach. Na tarczy dostają się na przemian skośne zęby, które skrawają naprzemiennie w rowku. Dzięki temu prawdopodobne jest wydajne odprowadzanie wiórów. We frezach kątowych krawędzie tnące są ustawione pod różnymi kątami.