Czy warto kupic kase fiskalna nie bedac vatowcem

Jak można zauważyć, ci przedsiębiorcy, którzy sami zdecydują się na zakup kasy fiskalnej, mogą liczyć na ulgi z Urzędu Skarbowego. Jednak będą one obowiązywać tylko w sytuacji, kiedy właściciele firm dopełnią wszystkich formalności w wyznaczonym terminie. Przyjęło się przy tym, że w kasę fiskalną jest wyposażona ta firma, która rozlicza się z Urzędem Skarbowym jako płatnik VAT. Może się jednak okazać, że z takiego urządzenia będzie można korzystać również wtedy, gdy nie jest się vatowcem.

Wiele osób zresztą upatruje w takiej sytuacji szansę na poczynienie znacznych oszczędności. Trzeba bowiem zauważyć, że kasa fiskalna u nie-vatowca jest wydatkiem, który się w całości zwraca. Ma to miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca złoży odpowiedni wniosek, w którym znajdą się takie dane, jak jego imię i nazwisko, pełne dane adresowe, a także numer NIP. W momencie, kiedy Urząd Skarbowy otrzyma ów wniosek, zgodnie z rozporządzeniami, w ciągu 25 dni powinien przelać środki finansowe na rachunek podatnika, które zostały przez niego przeznaczone na zakup kasy fiskalnej.

Jednak nie-vatowiec musi liczyć się z tym, że w momencie, gdy Urząd Skarbowy zwraca te środki, daje podatnikowi pewien kredyt zaufania. Oznacza to, że są to pieniądze, które w pewnych okolicznościach przedsiębiorca będzie musiał zwrócić, jeśli nie wywiąże się z nałożonych na siebie obowiązków. Mianowicie do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy w przeciągu trzech lat od momentu zainstalowania kas przedsiębiorca zdecyduje się zamknąć swoją działalność lub ogłosi jej upadłość. Biznesmen będzie musiał zwrócić otrzymaną kwotę także wtedy, gdy z jakiegoś powodu zdecyduje, że nie będzie chciał dalej prowadzić ewidencji w oparciu o kasy fiskalne.

Warto w związku z tym poważnie się zastanowić nad tym, czy faktycznie opłaci się instalować kasę fiskalną, jeśli prowadzi się działalność jako nie-vatowiec. Szczególnie wtedy jest to istotne, gdy branża, w jakiej proponuje się swoje towary, bądź usługi, nie rozwija się zbyt prężnie w danym regionie. Nie można też zapominać o tym, że prowadzenie takiej ewidencji jest zazwyczaj czasochłonne, zwłaszcza jeśli oferuje się wiele różnych produktów. Innym aspektem korzystania z urządzeń fiskalnych jest też konieczność posiadania środków finansowych na zakup rolki do kasy fiskalnej, jak również na przeglądy techniczne. Jeśli prowadzi się mikro firmę, może się okazać, że jedna osoba będzie za bardzo obciążona różnymi obowiązkami, by firma mogła się prężnie rozwijać.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl