Czy biopsja jader boli

Biopsja znaczeń to pytanie produkowane w końcu diagnostycznym (upewnieniu się co do kwestii niepłodności mężczyzny) lub terapeutycznym (pobraniu plemników do zapłodnienia sztucznego – in vitro). Zabieg w sam sobie jest bezpieczny dla pacjenta, a ryzyko powikłań jest raczej niewielkie.
Badanie przygotowuje się w terminie, jak wcześniej dwa razy potwierdzono brak plemników w spermie mężczyzny (tzw. azoospermia). Przed zabiegiem potrzebne jest spełnienie pewnych badań krwi oraz konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Sama biopsja trwa krótko – do pół godziny. Jest obecne zawsze badanie dość bolesne, dlatego przenosi się ją w znieczuleniu miejscowym, a nieraz nawet ogólnym. Po ustąpieniu znieczulenia ból jednak nieco powraca. Czasem pacjentom zalecana jest też hospitalizacja, zlecana w charakterze profilaktycznym (kontroli jego poziomu zdrowia i dawkowania leków przeciwbólowych).
Dzieli się kilka sposobów biopsji jąder. PESA liczy na poborze nasienia z kanalików najądrza przy pomocy igły. Podczas MESY nadcina się przewód najądrza w kierunku poboru płynu, który zawiera plemniki. TESE to sposób pobrania wycinka z założenia w projektu uzyskania z niego plemników. Natomiast TESA polega na nakłuciu przez skórę znaczenia w obiektu pobrania z niego rozmazu. Tenże z serii dzielony jest na dwie części – jedna dedykowana jest do poszukiwania, oraz z drugiej dostaje się plemniki.
Istnieje kilka przeciwwskazań do robienia u człowieka biopsji jąder. W sprawy, jeśli w ejakulacie uważają się nawet małe ilości plemników jej zrealizowanie nie jest wskazane. Nawet bowiem niewielkie ilości męskich komórek rozrodczych dają szansę na zapłodnienie (dzięki metodzie ICSI). Przeciwwskazanie posiada także występowanie mężczyzny tzw. wytrysku wstecznego. Wówczas zwraca się plemniki czerpiące z moczu. Próbek nie podejmuje się także wtedy, jeżeli nie ma nadzieje zamrożenia plemników, a wtedy zastosowania ich w ICSI.