Badanie nasienia abstynencja

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pewnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.
Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno skończyć się badanie?
Badanie to powinno się zrobić w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je spełnić też po drugiego sposobu urazach w miejscowości krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniem
Przed podjęciem do poszukiwania muszą stać przeprowadzone określone standardy. Negatywnie na sukces mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać pobrana w okresie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać wręczona w stosowni rodzaj.
Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich aktywność i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

oprogramowanie comarchComarch ERP Optima BI Point Manager | Systemy ERP | POLKAS

Diagnostyka
W diagnostyce niepłodności u mężczyzn poleca się i innego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.
Zaburzenia niepłodności mogą istnieć więcej wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje wówczas tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono planuj wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga być ich tak znacznie mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też nowego typu infekcje. W charakterze ich wykluczenia budowane są badania mikrobiologiczne.