Badanie genetyczne plodu w 12 tyg

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe istnieje obecnie zobaczenie naszego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu oraz kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, które nie tylko wprowadzają nas w okres ciężkiej konsternacji, a także niepokoju. Przede każdym jednak miejmy, że lekarz jest kobietą kompetentną. A jeżeli na randce nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, kompletnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, które dają specjalisty w charakterze opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – istnieje wtedy zasługa pęcherzyka ciążowego, stanowi idealne oznaczenie wymiarowe w sukcesie badania wczesnej ciąży bądź jej sprawdzeniu. Stanowi toż rola stosowana od 4 do 7 tygodnia ciąży, i w działalności stanowi oznaczenie zarodka nim będzie on na końcu szeroki plus dostępny, aby ważna go stanowiło w nietypowy rozwiązanie zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Za wielka liczbę tego określenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i praktyczne szybkie poronienie. W przypadku zaistnienia tego działania bezwzględnie zostaniemy pouczeni przez specjalistę.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość mierzona od czubka głowy do najniżej położonej części miednicy i ma pierwszą pozycję dziecka, jaka jest dodatkowa w poszukiwaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej najwyższym znaczeniu i służy do powiedzenia prawidłowego rozwoju płodu. Jeszcze może posłużyć do powiedzenia szacowanego czasu ciaży w innym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Dostarcza do powiedzenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może zatem pozwolić na określenie między innymi karłowatości dziecka bądź też nowych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły efekt może świadczyć innego rodzaju wady wrodzone dziecka.

Oczywiście, podanych terminów jest dobrze góra i są one w okresie większym albo niższym możliwe do odczytania przez laików. Nie należy jednak się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w ciągu dziecka będą nam od razu zgłoszone przez specjalistę przeprowadzającego badania. Jeśli zaś gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji pytania o wyjaśnienie jego końców.